Apiterapija

Opis slike

Apiterapija proučava korisna svojstva pčela i pčelinjih proizvoda za ublažavanje simptoma raznih bolesti. Ime je dobila po latinskoj reči „Apis“, što znači „pčela“ i „Therapia“ što znači “ublažavanje ili otklanjanje prethodno narušenog, normalnog stanja zdravlja“. U apiterapiji se koriste različiti proizvodi: med, polen, propolis, matični mleč, perga-pčelinji hleb, vosak, pčelinji otrov, vazduh iz košnice (apikomora) i, što je najfascinantnije, mrtve pčele.

Apiterapija nudi holistički pristup zdravlju i usko je povezana sa mnogim prirodnim procesima i drugim vidovima terapije, kao što su biljna medicina, aromaterapija, nutricionistička terapija, akupunktura, akupresura i dr. Apiterapiju često svrstavaju u alternativne metode. Po dr Peteru Kapšu ona je komplementarna (dopunska) metoda. To znači da je konvencionalno lečenje prioritet, ukoliko je nekome prepisana terapija, a apiterapija se koristi kao dopunska metoda. U velikom broju slučajeva apiterapija se pokazala korisnom. Posle mesec dana korišćenja pčelinjih proizvoda korisnici su se osećali bolje i konvencionalna terapija je korigovana (smanjena je doza). U nekim slučajevima su lekovi ukinuti.

Istorija apiterapije

Mnoga nalazišta nam svedoče da su pčele u ovakvom obliku živele pre 10 miliona godina. Savremeniji pristup pčelarenju su imali stari Egipćani i Kinezi koji su gajili pčele u sličnim uslovima u kojima i mi to radimo. Većina naučnika se slaže da je akupunktura nastala po uzoru na ubod pčele. Prvi zabeleženi dokumenti o lečenju pčelinjim proizvodima datiraju iz 800. godine p.n.e. Zabeležio ih je Heziot. Otac medicine Hipokrat je naveo da su pčelinji proizvodi veoma tajanstveno sredstvo lečenja. Zaslugama dr Filipa Terča počela je savremena apiterapija u Evropi. Njegov rođendan, 30.mart, proglašen je svetskim danom apiterapeuta.

Ko je apiterapeut?

Opis slike Opis slike

Treba posebno naglasiti da bi apiterapijom trebalo da se bave samo sertifikovani apiterapeuti. Apiterapija nije ista za svakog. Količina pčelinjih proizvoda ili mešavina istih određuje se na osnovu stanja osobe koja je došla na terapiju. Na primer, ako osobi koja ima povišen šećer date polimorfni med kao terapiju, njoj će ta terapija doneti više štete nego koristi, ali, čist bagremov med delovaće blagotvorno na njen organizam. Ukoliko osobe koriste tretman pčelinjim otrovom moraju da prate stanje organizma i da budu pod nadzorom lekara. Apiterapija je holistička disciplina, pa se, shodno tome, preparati prave za svaku osobu u odnosu na njene potrebe.

Kao sertifikovani apiterapeut, u dogovoru sa svojim mentorima koji imaju iskustvo u apiterapiji preko 30 godina, odredićemo adekvatnu terapiju za svaku osobu. Posebno sam ponosan na apikomoru, koja je prva u ovom delu Istočne Srbije. Opširnije o apikomori pročitajte u odeljku: Apikomora.

Neki od recepata iz knjige “Apiterapija i osnove pčelarstva”, poznatog Bugarskog apiterapeuta dr Stojmira Mladenova:

1. Kod hroničnih umora, nervoze i psihičkih trauma, loših radnih uslova, slabe ishrane, slabog stanja organizma nakon preležane bolesti, za jačanje imunog sistema, dr Stojmir Mladenov u knjizi “Apiterapija I osnove pčelarstva” preporučuje sledeći recept: 1kg pčelinjeg meda, 200g polenovog praha I 5g matične mleči.
Napomena: Vrsta pčelinjeg meda zavisi od osobe do osobe jer određene osobe ne mogu da koriste sve vrste meda. Takođe, količina matične mleči zavisi od stanja organizma osobe.

2. Kod oboljenja sluzokože usta, nepca, jezika, bola u grlu, dr Stojmir Mladenov preporučuje jak alkoholni rastvor propolisa.
Napomena: propolis se rastvara u 96% alkoholnom rastvoru. Najbolje je da se raspršivačem nanese na grlo, što dublje. Ukoliko je to neizdrživo jer dosta peče preporučuje se uzimanje propolisa supenom kašikom na sledeći način: u supenu kašiku sipati 1/3 vode I dodati 15-tak kapi propolisa i držati u ustima uz stalno mućkanje. Nakon 5 sekundi progutati.

3. Kad manjih ogrebotina, ujeda insekata, blagog crvenila i iritacije kože koristiti propolisovu mast.
Napomena: kod male dece i kod osetljive kože, preporučuje se propolisova mast sa vazelinom i lanolinom. Ukoliko niste puno osetljivi možete koristiti propolis pomešan sa svinjskom mašću.